Densytometria
Na terenie Centrum Badań Klinicznych JCI prowadzimy programy badawcze z wykorzystaniem technik diagnostycznych i terapeutycznych. W ramach prowadzonych programów badawczych, istnieje możliwość odpłatnego wykonania badania densytometrycznego. Zapewniamy pełny zakres badań diagnostycznych, w tym badania densytometryczne m.in.: całego ciała, kręgosłupa, szyjki kości udowej, przedramienia oraz ocenę ilościową tkanki tłuszczowej (skład ciała).
Na czym polega badanie?
Densytometria (DXA, ang. Dual-energy X-ray Absorptiometry) jest rodzajem badania rentgenowskiego, które służy do oceny gęstości mineralnej kości oraz ilości tkanki tłuszczowej w ciele. Jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce osteoporozy. Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Wykonywana jest za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Dawka promieniowania jest znacznie mniejsza niż przy wykonywaniu standardowego zdjęcia RTG klatki piersiowej. Badanie jednej okolicy (np. kręgosłupa lub szyjki kości udowej) trwa jedynie kilka minut. Ramię densytometru przesuwa się nad badaną okolicą ciała. Badanie odbywa się w pozycji leżącej.
Przygotowanie do badania densytometrycznego
W CBK JCI wykonujemy badania densytometryczne u Pacjentów, którzy mają ukończone 21 lat. Przed przystąpieniem do badania densytometrycznego należy:
- Zadbać o swobodny ubiór - w polu badania nie mogą znajdować się żadne metalowe elementy takie jak: suwaki, klamry od pasków, guziki, biżuteria, ćwieki itp.
- Zgłosić się do ośrodka na 15 minut przed planowaną godziną badania.
- Przynieść ze sobą dowód osobisty, okulary do czytania.
- W dniu badania nie zażywać suplementów wapnia.
- Pozostałe leki zażywane codziennie przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Nie jest wymagane bycie na czczo – można jeść i pić przed badaniem.
Badania nie powinno się wykonywać w ciągu 2 dni po podaniu środka kontrastowego (np. w tomografii komputerowej) oraz w ciągu 2 tygodni po badaniu kontrastowym przewodu pokarmowego lub badaniu z użyciem radioizotopu. Badania nie można wykonywać u kobiet w ciąży ze względu na szkodliwy wpływ promieniowania na płód.
Nie jest wymagane skierowanie na badanie. Wynik badania jest dostępny w dniu jego wykonania.
Lista wykonywanych badań:
- Ocena ilości tkanki tłuszczowej (Skład ciała)
- Densytometria całego kośćca (Total body)
- Densytometria części L1-L4 kręgosłupa
- Densytometria szyjki kości udowej
- Densytometria kręgosłupa i szyjki kości udowej
- Densytometria szyjki kości udowej lewej i prawej
Ceny powyższych badań rozpoczynają się od 150 zł, szczegółowy cennik widoczny jest po kliknięciu >>