Doppler tętnic szyjnych w diagnostyce miażdżycy - wskazania, przeciwskazania i przebieg badania

Doppler tętnic szyjnych to jedno z wielu badań które Centrum Badań Klinicznych ma w swojej ofercie. Jest to typowe badanie diagnostyczne z zakresu diagnostyki obrazowania, które nazywane jest inaczej USG tętnic szyjnych i kręgowych. Wykorzystuje się je do diagnostyki chorób układu krążenia, a w szczególności do oceny zwężenia tętnic szyjnych i kręgowych. Dzięki temu możliwa jest ocena przypływu krwi w dużych tętnicach i żyłach. Nazwa tego badania bezpośrednio nawiązuje do zjawiska fizycznego określanego jako efektu Dopplera. Zjawisko to po raz pierwszy zostało zaobserwowane i opisane przez Christiana Andreasa Doppler w 1842 r. Najkrócej mówiąc polega ono na powstawaniu różnicy częstotliwości fali wysyłanej przez jej źródło oraz częstotliwości fali rejestrowanej przez obserwatora, który porusza się względem tego źródła. Co przekładając na to konkretne badanie oznacza, że podczas badania zapisywana jest zmiana częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Osoba wykonująca badanie analizuje zapis i na jego podstawie określa kierunek i prędkość przepływu krwi.

 

 

Wskazania wykonania badania dopplera tętnic szyjnych

Badanie dopplera tętnic szyjnych (USG tętnic szyjnych) zaleca się przede wszystkim osobom, u których stwierdzono podejrzenie zmian miażdżycowych. Ponadto, zaleca się je tym którzy:

  • narażeni są na podwyższone ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego lub ataku niedokrwiennego albo je przebyły
  • mają częste zawroty głowy, szumy w uszach, omdlenia, zamroczenia
  • mają zaburzenia wzroku, równowagi i pamięci
  • posiadają objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego
  • mają podwyższone ciśnienie krwi
  • chorują na cukrzycę
  • mają przekroczony poziom cholesterolu
  • ze względu na historię chorób rodziców mogą być obciążeni zawałem serca
  • posiadają patologiczny szmer nad tętnicami szyjnymi

Badanie dopplera tętnic szyjnych wykorzystywane jest także do diagnostyki stanu zdrowia po:

  • urazie szyjnego odcinka kręgosłupa
  • endarterektomii, czyli po zabiegu usunięcia blaszek miażdżycowych
  • założeniu stentu do tętnicy

 

Przeciwskazania do badania dopplera tętnic szyjnych

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania dopplera tętnic szyjnych. Z tego też względu badanie USG tętnic szyjnych i kręgowych można przeprowadzać tak często, jak to jest konieczne.

 

Przebieg badania dopplera tętnic

Warto pamiętać, że wczesne wykrycie zmian miażdżycowych i wprowadzenie odpowiedniego leczenia (w tym także udrażnienie tętnic) zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Niestety miażdżyca tętnic szyjnych występuje u ok. 30% osób po 65. roku życia. Co więcej, w naszym kraju udary mózgu są na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów, z czego 80% to udary niedokrwienne. Właśnie z tego względy tak ważne jest dbanie o odpowiednią dietę i ruch oraz systematyczne badanie poziomu cholesterolu, a także profilaktyczne wykonywanie badanie USG tętnic szyjnych. Szczególnie, że badanie to trwa zaledwie 10-15 minut, a co więcej jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Zarówno osoba przeprowadzająca badanie jak i Pacjent widzą uzyskany obraz USG w czasie rzeczywistym. Warto wiedzieć, że do badania dopplera tętnic nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedyne wymogi to:

  • zdjęcie wszelkiego rodzaju naszyjników i korali
  • związanie długich włosów
  • ubranie niezakrywające szyi (nie można mieć np. golfu lub koszuli ze stójką).

 

Uwaga,

informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i edukacyjny. Nie stanowią one porady medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia, zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.