Zespół de Quervaina – schorzenie smartfonowców
Co raz częściej docierają do nas informacje, że choroby cywilizacyjne są poważnym problemem współczesnego świata. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 r. prowadzą one do 65% wszystkich zgonów w Polsce. Lekarze uważają, że są to choroby związane z rozwojem cywilizacji i jako przykłady podają: otyłość, cukrzycę, miażdżycę, nowotwory złośliwe. Zdecydowanie do chorób tych zaliczyć można także zwyrodnienia związane z pracą przy komputerze oraz zbyt częstym używaniem smartfonów. I choć takie zwyrodnienia nie prowadzą do śmierci to zdecydowanie wpływają na jakość i komfort naszego życia.
„Kciuk matki” – czy jest to choroba występująca tylko kobiet?
Jak pokazują statystyki „kciuk matki” to obecnie drugie najczęściej występujące schorzenie w obrębie kończyny górnej, za raz po zespole cieśni nadgarstka. Kciuk matki, to inaczej Zespół de Quervaina, czyli mówiąc bardziej anatomicznie stan zapalny pochewek ścięgnistych nadgarstka.
Potoczna nazwa tego schorzenia bezpośrednio odnosi się do kobiet, a dokładniej do matek, które przeciążają nadgarstek i kciuk przez ciągłe podnoszenie dziecka. Ciągłe powtarzanie ruchu polegającego na mocnym uścisku i odwodzeniu ręki powoduje powtanie zwyrodnienia. Co jednak ciekawe wraz z rozwojem cywilizacyjnym i niezwykle częstym korzystaniem ze smartfonów choroba ta dotyka już nie tylko kobiety ale także mężczyzn, i to w co raz młodszym wieku. Okazuje się bowiem, że ciągłe poruszanie kciukami w trakcie pisania wiadomości na telefonie, grania na nim czy przeglądania internetu powoduje ich przeciążenie. Kto jeszcze jest szczególnie narażony na to schorzenie?
- Stolarze
- Rzeźbiarze
- Garncarze
- Kucharze
- Fryzjerzy
- Muzycy
- Osoby cierpiące na „łokieć tenisisty”
Jeśli zaczynają nas boleć kciuki, a mamy świadomość, że systematycznie wykonujemy nimi powtarzalne czynności to koniecznie powinniśmy się udać do lekarza lub fizjoterapeuty w celu prawidłowego zdiagnozowania i jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. Choroby zwyrodnieniowe mają bowiem to do siebie, że same nie przechodzą, a nie leczone prowadzą do co raz cięższych uszkodzeń.
Objawy zespołu de Quervaina:
- ból kciuka szczególnie u jego nasady, który może promieniować na przedramię
- uczucie przeskakiwania ścięgna u nasady kciuka
- słyszalny dźwięk „chrupania” w stawie
- osłabienie siły chwytu i zmniejszenie zakresu ruchu kciuka
- opuchlizna kciuka
- zaczerwienienia okolic kciuka
Diagnostyka i leczenie zespołu de Quervaina
Specjaliści podczas diagnozy zespołu de Quervaina proszą Pacjenta o wykonanie testu von Finkelsteina. Polega on na ułożeniu dłoni w pięść w taki sposób, żeby kciuk był otoczony pozostałymi palcami, a następnie odgięciu dłoni w kierunku przedramienia. Jeżeli Pacjent poczuje ból to najprawdopodobniej cierpi na zespół de Quervaina. Można też wykonać test Muckarda. Jednak, żeby mieć 100% pewności dobrze jest wykonać badanie USG lub rezonans magnetyczny. Pierwsze z nich pozwoli na zauważenie stanu zapalnego błony maziowej oraz zmian w strukturze ścięgien, natomiast drugie na wyszukaniu ewentualnych innych zmiany zwyrodnieniowo–wytwórcze czy złamań w obrębie kości nadgarstka w tym:
- Zapalenia stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka
- Złamania kości łódeczkowatej
- Złamania szoferskie
- Zespołu intersekcji nadgarstka
Jak zatem można leczyć Zespół de Quervaina?
Leczenie dobierane jest w zależności od stanu Pacjenta, ale opiera się przede wszystkim na rehabilitacji. Ponadto, specjalista może zalecić:
- Terapię polem magnetycznym
- Miejscowe zastosowanie krioterapii
- Prądy TENS
- Neuromodulację przezskórną PENS
- Laser wysokoenergetczny
- Ultradźwięki
- Jonoforezę
- Kinezyterapię
- Leczenie operacyjne
Oczywiście lekarz może także zdecydować o włączeniu do leczenia farmakoterapii np. zastrzyki z kortykosteroidami, które zahamują rozwój stanu zapalnego oraz zmniejszą ból. Ponadto, może także zalecić noszenie specjalnej usztywniającej ortezy.
„Kciuk matki” to schorzenie zaliczane do typowych chorób przyczepów mięśni do kości, czyli tzw. entezopatii. Jego szybki rozpoznanie i leczenie pozwoli uniknąć operacji i poprawi jakość życia osoby, która cierpi z powodu nieustającego bólu. Z tego też względu jeśli tylko odczuwamy długotrwający i nasilający się dyskomfort w okolicy kciuka to koniecznie należy udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania jego przyczyny.
Uwaga,
informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i edukacyjny. Nie stanowią one porady medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia, zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.