Łokieć tenisisty i golfisty – rozpoznanie i leczenie
Łokieć tenisisty i łokieć golfisty mimo swych nazw nie są schorzeniami, które dotykają jedynie sportowców. Co raz częściej cierpią na nie osoby, które zbyt wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej pracując na komputerze. Oba te schorzenia po odpowiedniej diagnostyce w dużej mierze leczy się poprzez odpowiednią rehabilitację.
Jak rozpoznać czy cierpi się na łokieć tenisisty czy golfisty?
Łokieć tenisisty to przypadłość, która najczęściej dotyka osoby między 30 a 50 rokiem życia. Pacjenci odczuwają ból, który promieniuje ku przodowi i bocznie, ale niejednokrotnie również bezpośrednio nad chorym nadkłykciem. Zazwyczaj u osób tych pojawia się także obrzęk, odczuwanie miejscowego podniesienia temperatury i zaczerwienie. Wszystkie te objawy związane są bezpośrednio z przeciążeniem prostowników stawu łokciowego. Podczas gdy w przypadku schorzenia, które nazywamy łokciem golfisty pacjent skarży się na silny ból po wewnętrznej, przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, czasem promieniujący do przedramienia, nadgarstka, a nawet palców małego i serdecznego.
Oba te schorzenia zaliczane są do entezopatii łokcia, czyli zmian chorobowych o charakterze zwyrodnieniowo–zapalnym w obrębie przyczepów ścięgien, więzadeł lub torebek stawowych do kości.
USG – sposób na zdiagnozowanie łokcia tenisisty czy golfisty
Pierwszym etapem dokładnej diagnozy tych schorzeń jest wywiad z pacjentem, a następnie badanie palpacyjne. W postawieniu diagnozy pomocne są także testy Thomsona, Cozena i Milla. Wszelkie wątpliwości co do ostatecznej diagnozy lekarz czy fizjoterapeuta może rozwiać dzięki badaniu obrazowemu. Można wykonać zdjęcie rentgenowskie lub badanie rezonansem magnetycznym jednak najlepsze jest badanie USG. Jako badanie całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, a do tego niezwykle dokładne pozwala na zdiagnozowanie tych schorzeń nawet na ich wczesnym etapie. Badanie to pozwala potwierdzić rozpoznanie choroby, czasami wskazać dokładną przyczynę choroby oraz pomóc w określeniu jaki sposób leczenia będzie najlepszy w konkretnym przypadku. Czasami zalecane jest także wykonanie elektromiografii lub tomografii komputerowej.
Sposoby leczenia
Zarówno łokieć tenisisty jak i golfisty można leczyć na wiele sposobów np. poprzez:
- terapię lekami sterydowymi
- stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych
- zimne okłady
- wykonanie blokady (zastrzyku) prokainowej
- stosowaniu autogennych środków czynników wzrostu
Dodatkowo warto także stosować:
- kinesiotaping
- krioterapię
- masaże i terapie manualne
- ultradźwięki
- jonoforezę
- pole magnetyczne
- falę uderzeniową (ewst)
- akupunkturę
- magnetoterapię
- terapię TECAR
W czasie leczenia należy pamiętać, żeby:
- odciążać staw np. poprzez noszenie specjalistycznej ortezy
- unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów
- wykluczyć aktywność sportową
Warto także do leczenia dodać w pierwszej kolejności ćwiczenia izometryczne, a następnie ćwiczenia z oporem. Trzeba to jednak robić pod czujnym okiem fizjoterapeuty, żeby sobie nie zaszkodzić.
Jeśli choroba stawu łokcia jest już na bardzo zaawansowanym etapie i rehabilitacja ani leczenie lekami nie pomagają to niezbędna jest operacja.
Uwaga,
informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i edukacyjny. Nie stanowią one porady medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia, zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.